
Nastrojowe oświetlenie
Salon to szczególne pomieszczenie w naszych mieszkaniach, ponieważ z jednej strony stanowi dla nas przestrzeń pozwalającą na odpoczynek, a z drugiej strony jest to wnętrze w pewnym stopniu reprezentatywne, ponieważ to tu przyjmujemy naszych gości. Harmonijne połączenie tych dwóch funkcji jest bardzo ważne i ma wpływ na to jak będziemy się czuć w danym pokoju. Bardzo duży wpływ na atmosferę panującą we wnętrzu są źródła światła – widać to szczególnie wieczorami oraz w okresie jesiennym i zimowym, gdy nie mamy zbyt wiele światła naturalnego. Przyjęło się, że do salonu wybieramy okazałą lampę sufitową lub żyrandol, które mają pełnić również funkcję dekoracyjną. Owszem, jest to dobry wybór, jednakże nie zapominaj o lampkach i lampach stołowych. Dodatkowe, delikatne źródło światła z stojącej przy narożniku lampy może wspaniale ocieplić każdy salon. Ważne jest aby wybrać ciepłą lub neutralną barwę światła. Oczywiście, stylowa lampa podłogowa w wybranym stylu również stanowi dekorację wnętrza, więc w ten sposób zyskujesz dwie korzyści – budujesz nastrój oraz uzupełniasz aranżację o element dekoracyjny. Podobny trick możesz wykorzystać w sypialni, ponieważ szafki nocne są wręcz stworzone do postawienia na nich lampki nocnej. Korzystanie z dodatkowych punktów światła sprawia, że wnętrze ma całkiem inny wygląd. Inną propozycją jest wykorzystanie naturalnego światła pod postacią świeczników ze świecami. Ciepły płomień świecy łagodnie rozjaśnia wnętrze i buduje niepowtarzalny klimat – to świetny sposób by ocieplić aranżację wnętrza. Świece cieszą się bardzo dużą popularnością i są chętnie wykorzystywane przez projektantów wnętrz. Jeżeli nie lubisz zbędnych dodatków takich jak świeczniki lub nie pasują one do wystroju wnętrza, to istnieje wiele świec w minimalistycznych szkłach, które nie potrzebują nic dodatkowego. Zaletą wykorzystania świec w mieszkaniu jest możliwość dopasowania kolorystyki oraz zapachu, a są to elementy, które wpływają na naszą percepcję danego pomieszczenia.
Jak ocieplić wnętrze za pomocą mebli?
W przypadku, gdy zaaranżowane wnętrze okazuje się jednak zbyt chłodne i surowe nie musisz się martwić, że cały projekt jest do zmiany. Najważniejsze to zastanowić się, co chciałoby się zmienić, czasami wystarczy jedna zmiana lub jeden dodatek, by pokój zyskał całkiem nowego charakteru. Wnętrze salonu możesz ocieplić również za pomocą mebli. Wielu projektantów wnętrz przełamuje zimne aranżacje wybierając tapicerowane meble wypoczynkowe. Do najczęściej wybieranych tkanin należy oczywiście velvet, ponieważ jest miękki i ciepły nie tylko w dotyku, lecz również patrząc na welurowe meble mamy wrażenie, że są one znacznie przytulniejsze i komfortowe niż chociażby skórzane. Spójrz chociażby na modele takie jak FOCUS lub GAPPA – czy nie miałbyś ochoty usiąść wygodnie na takim miękkim siedzisku i zrelaksować się po całym dniu pracy i obowiązków? Miękkie materiały wprowadzają poczucie przytulności i bardzo szybko przełamują chłodne aranżacje. Jeżeli jednak masz już stworzoną aranżację i nadal zastanawiasz się jak ocieplić salon bez zmiany mebli, to polecamy rozważyć dokupienie pasującej pufy. Pomysł może wydawać się nieco dziwny, lecz ma on sens. Pufy typu SELVA lub PLAZA świetnie sprawdzą się w salonie – z jednej strony zmniejszą nieco przestrzeń dzięki czemu wnętrze nie będzie bardziej przytulne, a z drugiej strony podkreślą część wypoczynkową, co pokaże, że wspólne spędzanie czasu z bliskimi jest ważną wartością w tym mieszkaniu. Innym pomysłem może być wykorzystanie niewielkiego regału lub dodatkowych półek na których ustawisz książki, żywą roślinę lub prywatny drobiazg. Wprowadzając do aranżacji mieszkania przedmioty, które podkreślają styl i charakter oraz upodobania mieszkających tam osób, tworzysz ciepłe, przytulne wnętrze.
Koce, narzuty, zasłony i poduszki – tkaniny mają moc
Chcesz sprawić, by Twoja sypialnia stała się przytulna i nastrojowa? Jeżeli tak, to rozważ uzupełnienie aranżacji o dekoracyjny koc lub narzutę na łóżko. Wybierając taki dodatek nie tylko wprowadzasz do sypialni element dekoracyjny, lecz budujesz również poczucie ciepła, które zachęca do wypoczynku i relaksu. Sypialnia to szczególne miejsce w naszych mieszkaniach, to nasz prywatny azyl, który chronimy przed oczami gości i obcych osób. Miękka narzuta lub koc zaścielony na łóżku lub złożony w jego nogach pozwoli Ci w łatwy, szybki oraz niedrogi sposób zmienić wygląd aranżacji. Wybór w sklepach jest bardzo duży i różnorodny, dlatego też z pewnością znajdziesz coś idealnego dla siebie. Pamiętaj, że jeżeli chcesz ocieplić w ten sposób sypialnię, warto wybrać produkt, który delikatnie przełamie aktualną aranżację. Innym sposobem jest również dodanie pasujących poduszek dekoracyjnych. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość bezproblemowej zmiany aranżacji w zależności od Twoich upodobań, pory roku lub okazji. Miękkie i puszyste poduszki sprawią, że Twoje łóżko w sypialni będzie wyglądać jeszcze bardziej wygodnie i podniosą komfort wypoczynku. Szukając sposobu na ocieplenie sypialni warto również rozważyć zawieszenie w oknie ozdobnych zasłon. Delikatnie przyciemnione wnętrze i dodatkowa tkanina dopasowana kolorystycznie oraz stylistycznie stworzy, wraz z pozostałymi akcentami, przestrzeń, do której będziesz wracać z przyjemnością.
Znaczenie kolorów
Każde wnętrze, nawet te, które zostały zaaranżowane w bieli i szarościach, można uzupełnić dodatkowymi kolorami. Jeżeli zastanawiasz się jak ocieplić pokój spróbuj dodać do wnętrza akcenty w ciepłych, słonecznych kolorach. Największą popularnością cieszą się takie barwy jak beże, brązy, pomarańcze, łagodne odcienie żółtego oraz czerwienie. Chociaż pozornie może wydawać się, że nie do każdego stylu i nie do każdego pokoju pasują takie dekoracje, to zastanawiając się chwilę, być może uda Ci się dostrzec niepozorne elementy codziennego użytku, za pomocą których „przemycisz” nieco ciepła. Pamiętaj, że na ogólną percepcję danego pomieszczenia nie wpływają tylko największe i centralne elementy aranżacji, lecz całość, również niewielkie dodatki, na które zazwyczaj nie zwracamy uwagi.
Rośliny w mieszkaniu
Bardzo ciekawym trickiem wykorzystywanym przez projektantów wnętrz podczas tworzenia wizualizacji aranżacji wnętrz jest wprowadzenie zielonych elementów. Rośliny pokojowe stanowią naturalny dodatek, ciekawą dekorację, która wspaniale ociepla wnętrze. Kwiat ustawiony na parapecie, na półce ściennej w sypialni lub na komodzie w salonie sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądać dużo bardziej przytulnie i domowo. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że nie każdy lubi zajmowanie się roślinami, lecz mamy dla tych osób dobrą wiadomość – istnieje wiele odmian kwiatów, których uprawa jest zupełnie bezproblemowa. Warto rozważyć ten pomysł i spróbować chociażby z jednym kwiatkiem ustawionym w pokoju.
Warto zadbać o to, by przebywanie we wnętrzu naszego mieszkania sprawiało nam przyjemność. To tylko kilka pomysłów, które podpowiadają jak ocieplić pokój i stworzyć przytulną atmosferę, bez względu na styl w jakim urządzone zostało mieszkanie. Mamy nadzieję, że wspomniane tu pomysły pomogą Ci odmienić Twoje mieszkanie.