
Wielkość salonu
Przyjmuje się, że najbardziej funkcjonalny salon, to ten o wielkości 25-30 m kw., taka powierzchnia pozwala wydzielić strefy. Jeżeli nie mamy tyle miejsca do dyspozycji, warto pomyśleć o połączeniu salonu z innym pomieszczeniem np. kuchnią. Pokój dzienny nie powinien być jednak większy niż 40 m kw., bo duża przestrzeń nie będzie przytulna.
Kolor ścian w salonie
Pokój dzienny ma być strefą relaksu, dlatego kolorystyka ścian powinna być stonowana. W niewielkim pomieszczeniu najlepiej sprawdzą się jasne barwy, gdyż optycznie powiększą przestrzeń. Warto zadbać o to, by wnętrze były spójne, dlatego przed zabraniem się do urządzania salonu dobrze mieć gotową wizję kolorystyki wnętrza. Aranżowanie będzie łatwiejsze, jeśli wybierzemy kolory, poruszając się w jednej tonacji.
Oświetlenie salonu
Oświetlenie to ważny element w wyposażeniu salonu. Jeżeli mamy zamiar tam tylko wypoczywać, to nie ma potrzeby montażu lampy wiszącej na środku pomieszczenia. Jeżeli jednak w pokoju dziennym znajduje się kącik jadalny, warto powiesić lampę nad stołem. W salonie dobrze sprawdzą się kinkiety z kloszami przymkniętymi lub przysłoniętymi od dołu. Nie zapomnij postawić w pokoju dziennym lampy podłogowej i mniejszych stołowych lub nocnych. Można je umieścić przy fotelu do czytania, stoliku kawowym, kredensie czy telewizorze.
Meble w pokoju dziennym
Bez wątpienia w pokoju dziennym najważniejszym elementem jest wygodny komplet wypoczynkowy - wokół niego toczy się życie rodzinne i towarzyskie. W niedużym pomieszczeniu sprawdzi się narożnik, posiadający funkcję spania. W większym salonie bez problemu zmieści się sofa oraz fotele. Jeżeli chcemy w salonie umieścić telewizor, należy to zrobić na ścianie z dala od okna, vis-à-vis kanapy, w odległości minimum trzech przekątnych ekranu. Dobrze, jeśli środek ekranu wypada na poziomie oczu widza.Standardowo telewizory wiesza się 100–110 cm nad podłogą. Do przechowywania rzeczy w salonie sprawdzi się meblościanka, która zapewni wnętrzu spójny wygląd. Nowoczesne regały składają się
z modułów, które można dowolnie przestawiać, tworząc indywidualne aranżacje.
Postaw na dodatki
Dodatki nadają wnętrzu charakter, jednak należy pamiętać o zachowaniu umiaru, aby przestrzeń była spójna. Poza standardowymi elementami takimi jak ozdobne poduszki, świeczniki, obrazy, można użyć bardziej spersonalizowanych dodatków, czyli np. pamiątek z dzieciństwa czy podróży lub ramek z rodzinnymi zdjęciami. Możesz też wykorzystać indywidualne cechy wnętrza, w którym aranżujesz salon. Jeżeli pomieszczenie znajduje się w kamienicy, odsłoń ścianę z cegły lub fragment oryginalnej posadzki.
Salon połączony z innym pomieszczeniem
Częstym zabiegiem stosowanym w aranżacji wnętrz jest łączenie salonu z kuchnią albo jadalnią. Łącząc ze sobą salon i aneks kuchenny mamy do aranżacji większą przestrzeń, co umożliwia nam lepsze rozplanowanie miejsca. Innym rozwiązaniem jest połączenie salonu z jadalnią, jednak żeby to zrobić, pokój dzienny musi być sporych rozmiarów. Dzięki stworzeniu strefy jadalnej w pokoju dziennym, nie musimy jeść posiłków z rodziną w pomieszczeniu, w którym gotowaliśmy, a w trakcie ich spożywania możemy np. oglądać telewizję.
Meble do salonu znajdziecie na naszej stronie internetowej: https://kornelomeble.pl/